Staff for 2017-18

Senior Team:

Interim Headteacher:

Ms Baster

Deputy Head:

Miss Neal

Assistant Head:

Mr Hill

Assistant Head:

Mr Appleford

Mr Appleford is also the Safeguarding, Prevent and On-line Safety Lead.

Director of Inclusive Learning (SEND):

Mrs McKendrick

Director of Learning (Systems):

Mr Dick

Director of Learning (Learning and Teaching):

Mrs Bennett

 

Business Manager:

Mrs Cullimore

Headteacher’s PA (clerk to Team):

Mrs Stringer

Mini-School Teams:

Sixth Form

Head of School:

Mr Hill

Senior Admin Assistant:

Mrs Southgate

Upper School

Head of School:   Miss Neal
Progress Leader: Year 11 Miss Buckley
Progress Leader: Year 10 Ms Walton
Progress Leader: Year 9 Mr Faliveno
Progress Support Worker:   Miss Parkin

Lower School

Head of School:   Mr Appleford
Progress Leader: Year 8 Mrs Bailey
Progress Leader: Year 7 Mr Holden
Progress Support Worker:   Mrs Rolfe

Subject Teams
Maths/Science/ICT Teams

Subject Leader Science: Ms Sheldon
Assistant Subject Leader Science: Mr Allan
Teaching Staff for Science:
Mr Appleford
Mr Dick
Mr Faliveno
Mrs Hanks
Mr Kruger CK
Mrs Mabbitt
Miss Neal
Mrs Salisbury
Mr Zbrozek

Technical Staff:
Mrs Beaumont
Miss Swinger

Curriculum Director for Maths and ICT: Mr Edgar
Asst Subject Leader: Mr Page
Teaching Staff for Maths:
Mrs Billingham
Mr Eves
Mrs Flury
Mr Galvan
Ms Mansfield
Miss Payne

Subject Leader for ICT: Mrs Denby
Teaching Staff for ICT:
Mrs Fleming
Mr Oxford

ICT Network Manager: Mr Pattison
ICT Technician:
Mr Francis
Mr Nunn

English/MFL/Humanities Team

Subject Leader English/Media: Mrs Macey
Asst Subject Leader: Mr Wragg
Teaching Staff for English/Media:
Mrs Bailey
Mrs Bennett
Mrs Carter
Miss Curtis
Mrs Holland
Mrs McKendrick
Mrs Parsons
Mrs Stannard

Subject Leader MFL: Mrs Thomas
Teaching Staff:
Mr Guichard
Mr Hill
Mr Deme
Mrs Land

Subject Leader Humanities: Mr Clarke
Asst Subject Leader: Mr Hailstone
Teaching Staff:
Mrs Bailey
Mark Bartholomew
Miss Bird
Mr Daniels
Mrs Elliott-James
Dr Green
Mr Schmidt

Arts/Design/PE

Subject Leader Design: Mr Erhorn
Assistant Subject Leader Design: Mr Leech
Teaching Staff:
Ms Harley
Miss Howlett
Ms Humphrey
Mrs Turner

Subject Leader for Art: Mrs Blake
Teaching Staff: Mrs Turner

Subject Leader Music: Mr Tanswell
Teaching Staff: Miss Wheeler

Subject Leaders Drama: Ms Dixie
Teaching staff:
Mrs Brand
Mr Gray
Miss Pollard

Subject Leader PE/HSC/Dance: Mr Broom
Teaching Staff:
Mrs Brand
Miss Buckley
Mr Gray
Mr Holden
Ms Walton
Miss Wardley

Support Staff

Design Technology Technician: Mr Godbold
Food Technology Technician: Mrs Lawrence
Art and Display Technician: Mrs Lander
SENCo Assistant: Mrs Haley
Higher Level Teaching Assistants:
Mrs Broadbent
Mrs Durrant
Mrs Lloyd
Teaching Assistants (whole-school):
Mrs Day
Mrs Rudling
Mrs Scruby (HLTA accredited)

Librarian: Mrs Burns
Behaviour, Inclusion and Safeguarding:
Mrs Sykes (Safeguarding Support Assistant)
Mr Canfer (Behaviour and Inclusion Support)
Mrs Cope (Health Support Assistant)
Mrs Green (Internal Exclusion and Safety)
Mrs Taylor (Attendance Officer)
Cover: Mrs Moss (Cover Manager)
Mrs Grimwood (Cover Supervisor)
Ms Noys (Cover Supervisor)
Exams and Assessment: Mrs Lambon (Exams Officer)
Mrs Peacock (Assessment Manager)

Finance: Mrs Cullimore (Business Manager)
Nicola Wooldridge (Finance Assistant)
Reception and Admin: Mrs Stringer (Headteacher’s PA)
Mrs Bullock (Receptionist)
Mrs Arnold (Receptionist)
Mrs McLauchlan (Reprographics/Resources)
Caretaking and Maintenance:
Mr O’Rourke (Site Manager)
Mr Rekitnicki (Site Manager)

Sports Centre: Mr Ottley (Sports Centre Manager)